„Łódzkie językami bogate. Region czterech kultur”

fot: MS

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest przymiotem każdego wykształconego i światłego człowieka. Promowaniu tej idei miała służyć zorganizowana 14 maja bieżącego roku konferencja „Łódzkie językami bogate. Region czterech kultur”. Gospodarzami imprezy byli: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego oraz Bożena Ziemniewicz Dyrektor Generalny BRITISH CENTRE Centrum Szkoleniowo-Egzaminacyjne. Konferencja odbywała się w siedzibie Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi, jednego z partnerów wydarzenia.

Nie jest przypadkiem, że to doniosłe wydarzenie zorganizowano właśnie w Łodzi, mieście nazywanym Stolicą Czterech Kultur. To tutaj od pokoleń rozwijała się współpraca między ludźmi należącymi do różnych narodowości i mówiących różnymi językami. Dlatego też nasze miasto jest idealnym miejscem do rozważań na temat znaczenia wielojęzyczności w obecnych czasach. To wspaniałe historyczne dziedzictwo może stanowić wkład do trwającej obecnie dyskusji o znalezieniu najefektywniejszych sposobów zachęcenia ludzi do doskonalenia swoich umiejętności językowych. Intencją pomysłodawców było zorganizowanie konferencji, która ukaże znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie, przyczyni się do ich popularyzacji oraz przedstawi obecną sytuację Regionu Łódzkiego w tym aspekcie.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli środowisk naukowych, instytucji publicznych oraz władz regionu łódzkiego. Na zaproszenie organizatorów, udział w konferencji wzięło wielu znakomitych gości, wśród których należy wymienić: Ryszarda Bonisławskiego Senatora RP, Johna Godsona Posła na Sejm, Witolda Stępnia Marszałka Województwa Łódzkiego oraz reprezentującą łódzki magistrat panią Elżbietę Królikowską-Kińską Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej. Specjalnym gościem był pan Henryk Sawka – znany rysownik i satyryk, a zarazem ambasador kampanii społecznej „Język to podstawa. Ucz się języków!”

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Bożena Ziemniewicz